top of page

Dobrý den!

Jsme rádi, že vidíme Vás na našich stránkách!

SOVA - je rodinná restaurace moderní kuchyně, která je založena na tradičních českých potravinách. U nás si můžete vyzkoušet salát z uzeného kapra, telecí líčka na červeném víně se št'ouchaným bramborem, naši autorskou zmrzlinu z tmavého piva s pěnou z pohanky a mnoho dalšího! 
Chceme, abyste mohli jíst chutná jídlá vyrobená z čerstvých potravin každý den v týdnu a kdykoliv během dne. 
Nejsme luxusní restaurace, takže nemusíte vybírat zvláštní datum a mít na sobě společenské šaty a obleky pro návštěvu k nám. 
Ale, samozřejmě, budeme rádi, rozdělit se s vámi zvláštní den, ať už je to narozeniny, výročí nebo jakýkoliv jiný důležitý den ve vašem životě.

Hello!

We're SOVA team and we're glad to see you on our website!

SOVA is a family-run restaurant of modern cuisine with elements of traditional Czech dishes. Here you can taste Smoked carp salad with a real wood smoke, Veal cheeks stewed in red wine with mashed potatoes and “brushwood” made from celery, Signature dark beer sorbet with buckwheat mousse and much more!
We just want you to eat tasty food made from fresh products any day of a week and any time of the day. 
We're not a "fine-dining" restaurant, so you don't need to choose some special date and put on your best clothes to visit us.
But, of course, we will be happy to share with you your special date, whether it's birthday, anniversary or any other important day in your life.

Restaurant Sova, Restaurace Sova, Smoked carp salad, Sova Prague, Sova Praha, Sova restaurant menu, Sova restaurace menu, Carp, smoked carp, kapr, uzený kapr
Pork belly
soc_med - 4.jpg
Restaurant Sova Prague, Restaurace Sova Praha, Sova Prague, Sova Praha, Sova restaurace zahrada, Sova restaurant outside
bottom of page